Dne:

15.12.2014

Bod programu:

14/2­

 

 

 

 

Věc:

Smlouva o poskytnutí dotace (CHEMON – Chemický monitoring)

Důvod předložení:

Spoluúčast Statutárního města Opavy ve výši 10 % na realizaci projektu partnerovi projektu Moravskoslezskému kraji.

Zpracoval:

Ing. Martina Věntusová, pověřena řízením kanceláře tajemníka

Ing. Roman Otipka, vedoucí oddělení havarijního a krizového řízení kanceláře tajemníka

 

Předkládá:

JUDr. Tomáš Elis, tajemník MMO

Ing. Martina Věntusová, pověřena řízením kanceláře tajemníka

 

Projednáno:

RMO dne 20.10.2014

Požadavek na úpravu rozpočtu:

 

NE

 

 

 

Zastupitelstvo města

 

 

schvaluje

 

 

 

smlouvu o poskytnutí dotace MMOPP004FKWN, mezi Moravskoslezským krajem se sídlem 28. října 2771/117, 702 18 Ostrava, IČ 70890692, zastoupeným Miroslavem Novákem, hejtmanem kraje a Statutárním městem Opava se sídlem Horní náměstí 69,  746 26  Opava,  IČ  00300535,  zastoupeným  Bc. Martinem Vítečkem, primátorem města    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Důvodová zpráva

 

V rámci snižování rizik na území Moravskoslezského kraje je v letošním roce realizován projekt „Snižování rizik při potenciální havárii s nebezpečnou látkou v městských environmentech Moravskoslezského kraje“ (Chemický Monitoring - „CHEMON“).

Projekt CHEMON je z 90 % financován Moravskoslezským krajem z prostředků operačního programu „Životní prostředí“ a z 10% Statutárním městem Opava. Odborným garantem projektu je Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje.

 

Záměrem chemického monitoringu je v případě havárie s únikem nebezpečné látky zajistit bezobslužný kontinuální monitoring nebezpečné látky sloužící ke sledování průběhu šíření toxického mraku, včetně instalace skrápěcího zařízení na zdroji ohrožení. Dále je řešeno přímé varování ohroženého obyvatelstva prostřednictvím vizuálně akustických signalizačních zařízení ve významných objektech v okolí zdroje rizika a vyrozumění složek integrovaného záchranného systému o vzniku havárie.

Největším přínosem tohoto technického zařízení je minimalizace následků potencionální havárie, snížení okruhu zasažené oblasti, zajištění kontinuální indikace nebezpečné látky v ovzduší, identifikace havárie na zdroji ohrožení a přímé varování obyvatelstva.

 

Historie realizace projektu :

1)    Záměr projektu byl projednán dne 29.11.2011 na zasedání Bezpečnostní rady Moravskoslezského kraje. Na základě analýzy rizik a Havarijního plánu Moravskoslezského kraje byly vytipovány významné zdroje rizik, které mohou v případě havárie ohrozit životy a zdraví osob, majetek nebo životní prostředí. Mezi tyto významné zdroje rizik patří mimo jiné čpavkové hospodářství. V centru města byly vytipovány dva zdroje ohrožení a to společnost Bidvest Czech Republic s.r.o. na Těšínské ulici a strojovna na výrobu ledu zimního stadionu v Opavě. Společnost Bidvest Czech Republic s.r.o. hradí vynaložené prostředky po vlastní linii a Statutární město Opava také.

Zimní stadion v Opavě má chladící zařízení s amoniakem o celkové kapacitě 3,5 tuny umístěné ve strojovně.

Zóna ohrožení byla stanovena do vzdálenosti 650 m od zimního stadionu. Bezprostředně ohroženo ze zásobníku čpavku zimního stadionu je Mendelovo gymnázium, VOŠ a HŠ Praskova, SPŠ strojní, Slezské muzeum a objekt Městských lázní. Technická opatření jsou realizována přímo na zdroji ohrožení umístěním detektorů úniku amoniaku s přímým vyrozuměním Krajského operačního a informačního střediska HZS MSK a v zóně ohrožení je to monitorování pomocí čidel s přímým varováním osazenstva vytipovaných objektů systémem vizuálně-akustické signalizace

2)    Na zasedání RMO dne 26. 3.2012 byla projednána a schválena spoluúčast SMO na projektu s 10 % spoluúčasti města a 5-ti letou udržitelností projektu týkající se pravidelného servisu, revizí apod..

3)    Na zasedání RMO dne 5.11.2012 byla schválena „Smlouva o partnerství (projekt Chemický monitoring – CHEMON)“, kterou se město zavázalo, podílet se 10 % z celkové ceny na realizaci projektu a následnou 5-ti letou udržitelností.

4)    V roce 2013 probíhala veřejná zakázka na výběr zhotovitele pod gescí Moravskoslezského kraje a Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

5)    Na zasedání RMO dne 20.10.2014 byla schválena Smlouva o poskytnutí dotace (CHEMON – Chemický monitoring), kterou se město zavazuje poskytnout Moravskoslezskému kraji 10 % podíl z celkové ceny projektu ve výši 102.357,56 Kč.

 

Finanční prostředky byly zahrnuty v rozpočtu oddělení havarijního a krizového řízení kanceláře tajemníka MMO na rok 2014 a jsou navázány na „Smlouvě o poskytnutí dotace“.

 

Projekt je v závěrečné fázi a po dokončení bude předán smlouvou o výpůjčce mezi KÚ MSK a SMO partnerovi projektu (městu). Přímého předání díla se budou účastnit zástupci HZS MSK, provozovatel (Technické služby Opava s.r.o.) a partner. projektu.

 

Na základě „Smlouvy o partnerství“ (čl.4, odst. 11) bude v létech 2015 až 2019 Statutární město Opava přispívat ročně na údržbu, revize apod. přibližně částkou 40.000 Kč. K tomu bude mezi SMO a HZS MSK uzavřena smlouva o udržitelnosti.

Finanční prostředky budou vyžadovány každoročně oddělením havarijního a krizového řízení kanceláře tajemníka MMO do rozpočtu oddělení.

 

Pro větší orientovanost přikládám prezentaci k projektu CHEMON.

 

 

 

V Opavě dne  1.12.2014

 

Jméno a příjmení zpracovatele: Ing. Roman Otipka

 

Podpis zpracovatele:  

                                  

Počet příloh: 6

 

Příloha č. 1: Smlouva o poskytnutí dotace

Příloha č. 2: Podrobný rozpis ceny za dílo

Příloha č. 3: Smlouva o partnerství

Příloha č. 4: CHEMON - zákres

Příloha č. 5: Náklady na údržbu

Příloha č.6:  Prezentace CHEMON