Dne:

20. února 2017

Bod programu:

5/21

 

Věc:

Obecně závazná vyhláška č. x/2017, o stanovení školského obvodu mateřských škol zřizovaných SMO

Důvod předložení:

V souvislosti se zavedením povinného předškolního vzdělávání musí zřizovatelé obecních mateřských škol stanovit mateřským školám obecně závaznou vyhláškou školské obvody

Zpracoval:

Ing. Andrea Štenclová, vedoucí oddělení správy a financování školství pověřena řízením odboru školství

Mgr. Renáta Mrákotová, metodik vnitřního řízení úřadu

Předkládá:

p. Josef Stiborský, náměstek primátora

Projednáno v RMO:

projednáno s Ministerstvem vnitra – odborem veřejné správy, dozoru
a kontroly

RMO: 8. 2. 2017

Požadavek na úpravu rozpočtu:

NE

 

Návrh usnesení:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zastupitelstvo města

 

 

schvaluje

 

 

obecně závaznou vyhlášku č. x/2017, o stanovení školského obvodu mateřských škol zřizovaných statutárním městem Opava s účinnosti od 1. 9. 2017

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Důvodová zpráva

Návrh nové obecně závazné vyhlášky ke stanovení školských obvodů mateřských škol je předkládán
na základě novely zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon) účinné od 1. ledna 2017.

 

V souvislosti se zavedením povinného předškolního vzdělávání musí zřizovatelé obecních mateřských škol stanovit těmto školám obecně závaznou vyhláškou školské obvody. Předškolákem je dle ustanovení školského zákona definováno dítě, které v posledním roce před zahájením povinné školní docházky dosáhne pátého roku věku do zahájení povinné školní docházky.

 

Stanovení školských obvodů jednotlivým mateřským školám vidíme jako problematické a v konečném důsledku pro rodiče nevýhodné, a to zejména z následujících důvodů:

 

·         U mateřských škol platí, že rodič po celou dobu vzdělávání musí doprovázet své dítě do i ze školy. V naprosté většině případů je tak volba mateřské školy především odrazem blízkosti zaměstnání, popř., blízkosti bydliště prarodičů. Často se rodiče orientují i podle atraktivity vzdělávacího programu či dle kontrastu rodinná vs. pavilónová škola.

·         V případě stanovení školských obvodů lze očekávat, že řada rodičů by podala dvě přihlášky k zápisu do MŠ – jednu do jimi preferované MŠ a jednu do MŠ ve svém školském obvodu,
což by způsobilo velký nesoulad v počtech míst a počtech přijatých dětí a tedy mnohem větší nejistotu pro rodiče při přijímání dětí.

·         Rodiče, kteří by měli starší dítě v MŠ mimo jejich školský obvod, by byli v případě naplnění kapacity této MŠ dětmi ze školského obvodu nuceni umístit své druhé a další dítě do MŠ stanovené školským obvodem.

·         Vzhledem k nemožnosti stanovit školský obvod na roky dopředu dle kapacity příslušné MŠ (stěhování, odklady, individuální vzdělávání,…), může nastat situace, kdy v jednom školském obvodu MŠ by byly přijaty i děti dvouleté, v druhém pak by nebyly přijaty ani děti tříleté.

 

V posledních letech (vzhledem ke klesajícímu demografickému vývoji) se nám daří umísťovat do MŠ všechny předškolní děti, ale také všechny děti tříleté a poměrně početnou skupinu dětí mladších tří let.

 

Na základě výše uvedeného navrhuje odbor školství přijmout (stejně jako u základních škol) jeden školský obvod mateřských škol zřizovaných statutárním městem Opava, který tvoří území statutárního města Opavy.

 

Statutární město Opava bude schopno i se stanovením jednoho spádového obvodu zajistit zákonnou povinnost, a to aby se do MŠ přednostně dostali jak předškoláci, tak postupně dle nabývání účinnosti školského zákona děti čtyř- , tří - a dvouleté, děti s již umístěným sourozencem, a to ve stávajícím režimu kriteriálního rozhodování o přijetí dítěte v rámci správního řízení.

 

Tím, že rodičům ponecháme svobodnou volbu mateřské školy, resp. nestanovíme spádové obvody
se striktním určením jediné spádové MŠ dle místa bydliště, předejdeme také tzv. spádové turistice,
která spočívá v tom, že rodiče neváhají přepsat své dítě na fiktivní adresy, jen aby dosáhli jejich přijetí
do vybrané školy.

 

Stanovení jednoho školského obvodu mateřských škol není v rozporu se současnou legislativou a nepřinese pro rodiče dětí v podstatě žádnou změnu v dosavadní praxi při přijímání dětí.

 

Komise pro výchovu, vzdělávání a prevenci kriminality na svém jednání dne 27. září 2016 
s návrhem na stanovení jednoho školského obvodu MŠ souhlasila. Návrh byl jednohlasně přijat.

 

 

 

V Opavě dne 9. února 2017

Jméno a příjmení zpracovatele: Ing. Andrea Štenclová

Podpis zpracovatele:

 

Počet příloh: 1

Příloha č. 1: OZV