Statutární město Opava (dále jen „město“) je od roku 2012 zapojeno do mezinárodního programu místní Agenda 21 (dále jen „MA21“). Program MA21 je v České republice veden pod záštitou Ministerstva životního prostředí a celosvětově pod záštitou OSN. Tento program je založen na principech udržitelného rozvoje, jeho prosazování a participaci s občany. Poslední princip je tedy ve městě Opava prokazatelně dodržován prostřednictvím pravidelné výzvy participativního rozpočtu Nápady pro Opavu. Participativní rozpočet dává občanům možnost rozhodnout, co by ve svém městě chtěli realizovat a vyjádřit, co jim ve městě chybí. Zastupitelstvem je z rozpočtu města každoročně určena částka pro účely participativního rozpočtu a občané města pak na základě pravidel výzvy, která je předmětem tohoto bodu (viz Příloha č. 2) předkládají své nápady na projekty, a to v termínu 16. 1. – 2. 3. 2023. Odbor rozvoje města a strategického plánování, kterému je agenda svěřena, posoudí, zda nápady na projekty splňují všechna pravidla určená výzvou. Pracovní skupina, která je složená ze zástupců dotčených odborů Magistrátu města Opavy (jedná se například o oddělení hlavního architekta, samostatné pracoviště sportu, odbor životního prostředí, odbor přípravy a realizace investic a další), následně posuzuje realizovatelnost těchto předložených nápadů. O finálním zařazení nápadů k veřejnému hlasování následně rozhoduje Komise MA21 na svém zasedání. Pro toto rozhodování má dostupné veškeré podklady z jednání pracovní skupiny. O projektech, které by navíc měly být realizovány na pozemcích příspěvkových organizací, následně rozhoduje vedení města. Poté jsou projekty zveřejněny k veřejnému hlasování, které pro rok 2023 bude probíhat v termínu 1. 6. – 14. 6. na webových stránkách města. Na základě výsledků veřejného hlasování jsou pak projekty s nejvyšším počtem hlasů realizovány z alokované částky rozpočtu rozvoje města a strategického plánování pro rok 2023, a to až do konce roku 2024.
Pravidly výzvy participativního rozpočtu Nápady pro Opavu 2023 (Příloha č. 1) se mění oproti předešlé výzvě maximální výše rozpočtu jednoho nápadu, která je nyní vymezená na 750.000 Kč a ruší se rozdělení projektů na malé a velké nápady.
V příloze č. 1 výzvy (příloha č. 3), se nachází seznam podporovatelů nápadu, který musí předkladatelé doložit jako přílohu jejich nápadu. Tento seznam podporovatelů přikládají předkladatelé nápadu z toho důvodu, aby byla zajištěna podpora nápadu veřejností.
V příloze č. 2 výzvy (příloha č. 4), je doloženo vyjádření příspěvkové organizace a starosty městské části pro případ, kdy by se předložený nápad měl realizovat na pozemku příspěvkové organizace města, případně na území jedné z městských částí. V tomto případě je nutné, aby měl předkladatel nápadu souhlas ředitele příspěvkové organizace v případě navržení nápadu na pozemek příspěvkové organizace anebo kladné vyjádření starosty městské části v případě navržení nápadu na území městské části Statutárního města Opavy.
Vymezená částka, která je určená na realizaci vítězných projektů participativního rozpočtu s názvem Nápady pro Opavu 2023, je nárokována do rozpočtu odboru rozvoje města a strategického plánování na rok 2023 ve výši 1.500.000 Kč.
Na základě již tradičního vyhlášení výzvy předkládáme ke schválení sedmý ročník výzvy participativního rozpočtu Nápady pro Opavu 2023 včetně příslušné dokumentace. Nové znění výzvy bylo dne 28. 11. 2022 schváleno Komisí místní Agendy 21 (viz Příloha č. 1), která je poradním orgánem rady města v otázce udržitelného rozvoje a participace s občany města. Toto znění výzvy bylo také schváleno radou města dne 7. 12. 2022. Pro zajištění bezproblémového průběhu sedmé výzvy participativního rozpočtu v Opavě, doporučujeme zastupitelstvu města na základě výše uvedených informací schválit novou výzvu participativního rozpočtu Nápady pro Opavu pro rok 2023 včetně jejích příloh.
|